Przy mikrofonie o mikrobiocie

Podcast „Przy mikrofonie o mikrobiocie” wyjaśnia jak najwięcej informacji, najnowszych doniesień naukowych i ciekawostek  na temat badań dotyczących mikrobioty jelitowej. Zachęcamy do słuchania cyklicznych odcinków, w których eksperci co dwa tygodnie dostarczą Ci pigułkę wiedzy.

Odcinek 5 – sekwencjonowanie od I do III generacji

W tym odcinku garść historii dotyczącej sekwencjonowania i rozwoju metod badania ludzkiej mikrobioty jelitowej. Pomagamy wyjaśnić co sprawia, że całogenomowe sekwencjonowanie materiału genetycznego bakterii jest najdokładniejszą i najbardziej wydajną z obecnie dostępnych metod opisujących środowisko bakteryjne jelit. W tym odcinku o tajnikach analiz mikrobiomu opowiada profesor Uniwersytetu Kopenhaskiego Łukasz Krych.

Odcinek 4 – o bioróżnorodności, barierze i dysbiozie jelitowej

W czwartym odcinku podcastu, razem z dr n. med. Hanną Tomczak, wyjaśniamy pojęcie indeksu bioróżnorodności, opowiadamy, dlaczego tak ważną rolę pełni bariera jelitowa i kiedy pojawia się dysbioza jelitowa – co do niej prowadzi, jak się przed dysbiozą ustrzec?

Odcinek 3 – czy bakterie jelitowe można podzielić na dobre i złe?

Dobroczynne, a może chorobotwórcze? Takie, o których obecność warto się starać i takie, które warto eliminować? Jakie bakterie zamieszkują nasze jelita? A może najważniejsza jest różnorodność? W naszym mikrobiomie jest trochę jak w kinie – przekonuje dr n. med. Hanna Tomczak, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii. Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka.

Odcinek 2 – poznajcie bliżej bakterie!

Mikrobiota i mikrobiom – czy te pojęcia oznaczają to samo? A może się różnią, a jeśli tak – to czym? Ile bakterii żyje w naszych jelitach? Co powinniśmy wiedzieć o bakteriach? Między innymi na te pytania odpowiadamy w drugim odcinku naszego podcastu, a eksperckich odpowiedzi udziela dr n. med. Hanna Tomczak, specjalistka w dziedzinie mikobiologii.

Odcinek 1 – podstawowe pojęcia dotyczące mikrobioty jelitowej

Flora fizjologiczna, mikroflora, posiew, czy postulaty Kocha – to tylko niektóre pojęcia, które wyjaśniamy w pierwszym odcinku naszego podcastu. Zaczynamy odkrywać tematy związane z badaniami mikrobioty jelitowej, a pomaga nam w tym dr n. med. Hanna Tomczak, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii.