Nanobiome – polskie badanie mikrobioty jelitowej
Zbliżająca się wiosna to doskonała okazja, żeby zadbać o swój organizm i poświęcić trochę czasu na badania profilaktyczne. Z poniższego tekstu dowiesz się nie tylko, jakie badania krwi warto zrobić, ale też na jakie badania powinni zwrócić uwagę kobiety, a na jakie mężczyźni. Początek wiosny skłania nas do porządków w domu i w ogrodzie, dlaczego więc nie zadbać o to, co najcenniejsze – nasze zdrowie? Nie wiesz, jakie badania zrobić na wiosnę? Radzimy poniżej!
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – powiedzenie to ma szczególne znaczenie jeśli chodzi o nasze zdrowie. Nie bez powodu lekarze apelują, aby nie zaniedbywać profilaktyki i regularnie wykonywać badania okresowe. Jednym z najpopularniejszych badań, które należy do grupy badań podstawowych, jest morfologia krwi. Jej wskazania, uzupełnione wywiadem dot. stylu życia oraz przy wzięciu pod uwagę ewentualnych chorób przewlekłych, mogą bardzo dużo powiedzieć na temat stanu organizmu. Na podstawie morfologii lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie zauważyć niepokojące objawy, jak stan zapalny lub niedokrwistość, a w przypadku wątpliwości zlecić szerszą diagnostykę. Analizowane w morfologii parametry nie mogą być analizowane w oderwaniu od stanu ogólnego pacjenta i wywiadu lekarskiego – nie można interpretować wyników samodzielnie! Morfologia to podstawowe badania krwi, na które skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu. Badanie można również wykonać prywatnie – koszt nie przekracza kilkunastu złotych. Zamiast porannej kawy na wynos z ulubionej kawiarni można więc zadbać o zdrowie i zacząć dzień od profilaktycznych badań morfologii.
Chociaż lekarze zalecają, aby o suplementację witaminy D, zwanej witaminą słońca, dbać przez cały rok, często po zimie może okazać się, że mamy jej spory niedobór. Badanie jej poziomu w organizmie to kolejne z katalogu tych, jakie badania krwi warto zrobić.
O tym badaniu powinien pomyśleć każdy, kto zauważył u siebie:
Niedobór witaminy D może prowadzić do pogłębiania się wielu problemów w organizmie, m.in. układu kostnego, chorób autoimmunologicznych, zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego czy przyspieszać proces starzenia organizmu. Witamina D jest oznaczana przez badanie stężenia metabolitu 25(OH)D3 w surowicy krwi. Wynik pozwala stwierdzić, czy w momencie badania pacjent cierpi na niedobór witaminy D.
Podstawowe badania profilaktyczne to nie tylko badania krwi, ale również moczu. Do katalogu badań podstawowych należy badanie ogólne moczu. Badane parametry to:
Każda nieprawidłowość może zaalarmować lekarza i być wskazaniem do dalszej diagnostyki. Dzięki temu badaniu można szybko zdiagnozować m.in. choroby nerek, cukrzycę, zakażenie układu moczowego, czy nadciśnienie. Z wynikami badania moczu również należy udać się do lekarza, który odpowiednio zinterpretuje raport z badania, a w razie potrzeby zaleci kolejne kroki.
Analizując, jakie badania zrobić na wiosnę, warto zwrócić uwagę na diagnostykę skierowaną dla danej płci. Badania okresowe dla kobiet są bezpośrednio związane z profilaktyką nowotworów piersi oraz szyjki macicy. Panie powinny szczególną uwagę zwrócić na cytologię – u zdrowych kobiet zaleca się cytologię nie rzadziej, niż co 3 lata, ale jeśli pojawiały się niepokojące wyniki, warto diagnostykę wykonywać częściej i pozostawać pod regularną kontrolą ginekologa. Raz w roku warto również zrobić USG piersi, a kobiety po 40 roku życia powinny również regularnie pamiętać o mammografii.
Badania okresowe dla mężczyzn powinny skupiać się na profilaktyce nowotworów jąder oraz jelita grubego. Badanie jąder u urologa powinno zacząć się jeszcze przed 30. rokiem życia i być wykonywane nie rzadziej, niż co 3 lata. W profilaktyce raka jelita grubego niezbędna jest kolonoskopia – szczególnie u mężczyzn po 50. roku życia. Panowie powinni również pamiętać o profilaktycznych badaniach prostaty (PSA).
Każda pora roku jest dobra, żeby zadbać o siebie i bliskich. Jednak wiosna, kiedy przyroda budzi się do życia, może być dodatkowym bodźcem do tego, żeby nie zwlekać z badaniami profilaktycznymi.