Nanobiome – polskie badanie mikrobioty jelitowej
Mikrobiota człowieka to ogół mikroorganizmów żyjących w jego organizmie, np. w jamie ustnej, drogach oddechowych, na skórze lub w układzie pokarmowym. Wbrew pierwszemu skojarzeniu nie wszystkie drobnoustroje i bakterie mają negatywny wpływ na zdrowie. Wiele z nich pomaga w codziennym funkcjonowaniu, chroniąc organizm przed chorobami, ułatwiając przyswajanie składników mineralnych czy stymulując metabolizm.
Najbardziej zróżnicowana flora bakteryjna występuje w naszych jelitach i pełni wiele istotnych funkcji – wytwarza składniki odżywcze, zapobiega infekcjom wywołanym przez patogeny jelitowe oraz moduluje właściwą odpowiedź immunologiczną. Korzyści te są możliwe do osiągnięcia dzięki modyfikacji mikrobioty jelitowej poprzez dobrze zbilansowaną dietę. Przykładowo: powszechnie znany jest pozytywny wpływ kefirów, jogurtów i kiszonek na mikrobiom układu pokarmowego. A czy podobne działanie wykazują orzechy? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części poradnika.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nie jest tajemnicą, że spożywanie orzechów pozytywnie wpływa na organizm człowieka, ale nie wszyscy wiedzą, jaka jest tego przyczyna. Sekret tkwi w składzie odżywczym i budowie fizycznej. Trudno w to uwierzyć, ale w tym niewielkim produkcie znajduje się wiele ważnych dla naszego zdrowia składników, m.in. białka roślinne, błonnik, fitosterole i fenole. Co więcej, orzechy są także źródłem cennych witamin (np. kwasu foliowego i witaminy E) oraz minerałów (potasu, magnezu i wapnia). Takie zestawienie wpływa na wiele aspektów zdrowia człowieka. W jaki sposób? Dowiesz się z poniższej listy.
Orzechy – korzyści dla organizmu:
Podstawą rozwoju odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach jest zbilansowana dieta, obejmująca – oprócz wspomnianych już kefirów, jogurtów i kiszonek – produkty roślinne. Jeśli zaś chodzi o wpływ orzechów na mikrobiom układu pokarmowego, to najczęściej spotykane koncepcje mówią o ich działaniu prebiotycznym. Mikroorganizmy selektywnie wykorzystują błonnik i polifenole zawarte w orzechach jako pożywkę (substrat), co w konsekwencji sprzyja odżywieniu ścian jelit.
Orzechy nie posiadają jednorodnego składu i w zależności od rodzaju różnią się zarówno zawartością białek oraz tłuszczów, jak i bogactwem witamin czy minerałów. Najwięcej wapnia i magnezu znajduje się w migdałach, żelaza – w nerkowcach, a błonnika – w pistacjach. Według badań najzdrowsze są jednak orzechy włoskie – wynika to z bogactwa polifenoli i kwasów tłuszczowych n-3, które mają duży wpływ na skład mikrobiologiczny jelit. W jaki sposób? Sprawdź poniżej.
Skład orzechów a kondycja jelit:
Wiesz już, że orzechy włoskie, migdały i pistacje mają korzystny wpływ na zdrowie i układ pokarmowy. Czy tak samo działają orzeszki ziemne? Jelita mogą zareagować na nie różnie – wszystko zależy od tego, w jakiej formie spożyjesz tę popularną przekąskę. W naturalnej wersji działają na mikrobiotę jelitową w taki sam sposób, jak inne orzechy, a ponadto stanowią świetne uzupełnienie diety. W ich skład wchodzą m.in. białka, błonnik, foliany, witaminy z grupy B, witamina E oraz szereg minerałów – potas, magnez, cynk i miedź. Pod względem zawartości składników odżywczych solone i przetworzone fistaszki są nieco gorszym wyborem, ale z badań wynika, że również i one ograniczają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Orzechy są niezbędnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety, po który powinniśmy sięgać co najmniej 3 razy w tygodniu (zakładając, że porcja orzechów wynosi średnio 30 g). Badania potwierdzają, że ich spożywanie obniża ryzyko cukrzycy, udaru mózgu, migotania przedsionków, zawału serca mięśniowego oraz miażdżycy. Stanowią również cenną pożywkę dla mikrobioty jelitowej, co ma odzwierciedlenie nie tylko w zdrowiu fizycznym, lecz także psychicznym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Mikrobiota jelitowa a nastrój.