Nanobiome – polskie badanie mikrobioty jelitowej
Aby prawidłowo dbać o swój układ pokarmowy nie należy ograniczać się wyłącznie do zdrowej diety. Twoje jelita podziękują Ci także za każdą, nawet najmniejszą aktywność fizyczną. Wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny pozytywnie wpływa na cały organizm. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, jest dobroczynną praktyką prewencyjną dla wielu chorób, a także pozwala zmniejszyć napięcie i stres.
Wszelkie formy aktywności mają zbawienne działanie również na nasze jelita. Ruch fizyczny usprawnia perystaltykę zapobiegając zaparciom, działa też pozytywne w regulowaniu apetytu. Aktywność fizyczna wspiera wzrost prozdrowotnych bakterii z rodzaju Akkermansia, które nazywamy markerem zdrowego jelita. Dodatkowo przyczynia się do wsparcia wzrostu bakterii produkujących kwas masłowy, który jest niezbędny do utrzymania bariery jelitowej w dobrej kondycji.
Aktywność fizyczna nie zawsze musi oznaczać intensywny wysiłek. Jeśli na przykład odczuwasz uczucie pełności po posiłku warto spróbować wybrać się na krótki spacer, który ma pozytywne działanie na procesy trawienne. Taka praktyka z pewnością pomoże poczuć ulgę w żołądku i pozytywnie wpłynie na resztę dnia.
W obecnych czasach stres pojawia się coraz częściej w codzienności każdego z nas, a niestety nie jest to dobra droga do zachowania sprawności jelit. Właśnie dlatego dobrą odskocznią takiego trybu życia będą ćwiczenia oddechowe lub joga. Ćwiczenia oddechowe są bardzo proste i osiągalne dla wszystkich, praktycznie w każdym momencie. Niewątpliwie posiadają wiele zalet, a wystarczy nawet kilka minut ćwiczeń oddechowych dziennie, aby zauważyć widoczne efekty również w funkcjonowaniu naszego metabolizmu i procesów trawiennych.
Jeżeli ćwiczenia oddechowe to za mało, bardziej zaawansowaną alternatywą może być joga, która poza swoimi zaletami związanymi z ćwiczeniem oddechu wzmacnia naszą odporność i koordynację ruchową. Obie te czynności wyciszają organizm i mogą wpłynąć na redukcję stresu. Więcej o dobroczynnej praktyce dla naszego umysłu pisaliśmy we wcześniejszym wpisie, znajdziesz go TUTAJ.
Rekomenduje się przynajmniej 30 minutowy trening o umiarkowanym natężeniu 3 do 5. razy w tygodniu. Jednak pamiętaj o tym, że podczas wykonywania ćwiczeń warto zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli potraktujemy taką aktywność jako przymus to w efekcie może okazać się, że zabraknie nam motywacji, a przecież nie chodzi o to aby szybko się zniechęcić. Rób to, co lubisz i na co pozwala Ci obecna kondycja fizyczna, aby ćwiczenia sprawiały jak największą satysfakcję i przyjemność. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność.